«Черемха-2014»: участники благодарят «Союз Народная Память» за экспедицию

Несмотря на то, что Вторая международная поисковая экспедиция «Черемха-2014» закончилась еще 10 сентября 2014 года, в адрес ВОО «Союз Народная Память» продолжают звучать благодарные отзывы от участников этого мероприятия. 

Напомним, что экспедиция была посвящена 100-летию начала Первой мировой войны и проходила на живописной горе Черемха (Закарпатская область). 

На протяжении недели обитатели поискового лагеря ежедневно взбирались по крутым маршрутам в те места, где 100 лет назад разрывались снаряды, свистели пули,  проливалась кровь. Перед поисковиками стояла задача: обнаружить останки солдат и сделать так, чтобы герои обрели покой, будучи перезахоронены по всем традициям и канонам. 

 

Экспедиция проводилась на высоте более тысячи метров над уровнем моря

 

Что ж сказать, с этим участники мероприятия справились: земле были преданы останки 56-ти бойцов, сложивших свои головы в ожесточенных сражениях на горе Черемха.  

Один из участников экспедиции – научный сотрудник Корюковского исторического музея Оксана Толкачева. Она приехала на Черемху вместе с юными воспитанниками поискового клуба «Память». Вот фрагмент ее письма, который отражает впечатления от экспедиции (приводится языком оригинала): 

«За сім днів, проведених з пошуковцями з різних куточків України (міста: Корюківка, Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Глухів, Харків, Ужгород, Львів, Мукачеве та інші), група з нашого міста має певні досягнення. Це участь у пошуку артефактів даного періоду, ексгумації останків 15 солдат (усього за даний час пошуковцями піднято – 38) , облаштуванні кладовища (поховано більш ніж 800 бійців, учасників боїв 1914-1915 років), перепохованні 56 останків солдат як Російської імперії, так і Австро-Угорської. 

 

Здесь когда-то шли сражения

 

Але, найголовніше – це спілкування, перш за все з природою, а вона на Закарпатті казкова. По-друге, з професіоналами пошукової справи, які навчали молоде покоління правильно проводити пошукові роботи від обстеження територій до ексгумаційних робіт. 

Не було зауважень і нарікань, що діти, адже хлопчаки 13-14-літні були одні серед контингенту усього польового табору. Не було і потурання із-за їхнього віку. Вони з честю і гідністю витримали усі труднощі (вранішній підйом, щоденне підняття з кілометр на гору Черемха під кутом 45 градусів, весь час треба було ходити і тільки обід дозволяв перепочити; земляні роботи (ускладнювалось все тим, що грунт був глинистим з великим вмістом каміння), чергування на польовій кухні і по табору, тощо). Як результат – посвята їх у пошуковці, адже на такий ритуал заслуговує не кожний. 

 

Для юных поисковиков каждое утро начиналось с зарядки

 

Варто зазначити наступне – деякі предмети-артефакти, які юні пошуковці виявили у ході польових досліджень, поповнять фонди Корюківського історичного музею. Ми сподіваємося, що у наступному році матимемо змогу бути учасниками наступної Вахти пам’яті. 

 

Работали ребята наравне со взрослыми

 

Кожний з нас привіз додому не тільки символічні подарунки, що вручались з нагоди закриття вахти, але і часточку певних навичок, дружби, згуртованості, досвіду, віри у свої сили, патріотичності, приємного спілкування. 

 

 

Та лейтмотивом усього часу перебування на Черемсі стала, мабуть, єдина фраза юних патріотів. Коли стояли на піку гори, з якого видно усю красу Карпат, що аж захоплювало дихання, то, майже, в один голос хлопчаки вимовили: «Таку Україну варто захищати, бо такої класної Батьківщини як у нас більше ні в кого немає!».

 

А каждое возвращение в лагерь проходило за длительным изучением реликвий

 

Подробности каждого дня экспедиции "Черемха-2014" можно узнать из наших фоторепортажей:

1. В Закарпатье начала работу международная поисковая экспедиция >>>

2. Результаты первого дня поисковой экспедиции «Черемха-2014» >>>

3. «Черемха-2014»: день второй – почтение памяти павших >>>

4. «Черемха-2014», день 3: найдены останки бойцов >>>

5. «Черемха-2014», день пятый: утренний взрыв гранаты >>>

6. Завершение второй международной поисковой экспедиции «Черемха-2014»: увековечена память 56 бойцов Великой войны >>>